W związku ze wzrostem liczby doniesień dotyczących pojawiania się wilków w sąsiedztwie gospodarstw i zabudowy mieszkaniowej czy też na terenach, na których nie był widywany od dawna przekazuję poniższe informację, które pomogą zapobiegać incydentom z udziałem wilków.
Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie. Winno się spędzać zwierzęta na noc z pastwisk do odpowiednio zabezpieczonych zagród lub budynków gospodarczych. Zagrody można zabezpieczać przy wykorzystaniu wysokiego ogrodzenia, fladr, pastucha elektrycznego lub psa stróżującego. Jednoczesne stosowanie kilku metod gwarantuje lepszą ochronę. Należy również zabezpieczyć i obserwować zwierzęta pozostawiane na pastwiskach, szczególnie we wczesnych godzinach porannych i złej pogodzie po wypędzeniu bydła na pastwiska.
- Należy pamiętać, aby zabezpieczyć pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt. Pozostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia, że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych domowych śmietników.
- Odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta domowe poprzez trzymanie ich w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach, nie pozostawiać psiej i kociej karmy na zewnątrz, w miejscach dostępnych dla drapieżników. Nie należy puszczać psów bez możliwości ich kontroli np. luzem po lesie.
- Wszelkie przypadki kiedy wilk nie unika miejsc dużej aktywności człowieka w ciągu dnia należy zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, ul. Chmielna 54/57, 80-748 Gdańsk, tel. 58 68-36-800, e-mail: sekretariat.gdansk@rdos.gov.pl.
Ponadto informuję, że zgodnie z art. 126 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1336) przysługuje odszkodowanie za wyrządzone szkody przez wilki. Oględziny i szacowanie szkód, a także ustalanie wysokości odszkodowania i przyznania jego wypłaty, dokonuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.