Gmina Sulęczyno leży w województwie pomorskim, w południowo – zachodniej części powiatu kartuskiego nad rzeka Słupią. Na obszarze około 131 km2 zamieszkuje ponad 5600 mieszkańców.
Obszar gminy jest jednym z najwyżej położonych terenów w województwie pomorskim. Na północ od Mściszewic jest miejsce wyniesione na wysokość 244,6 m. n. p. m., podobne wzniesienie znajduje się w okolicach Bukowej Góry. Najniżej położone tereny (135 m n. p. m.) są tam, gdzie rzeka Słupia przekracza granicę gminy Sulęczyno i Parchowo. Zestawienie tych cyfr wskazuje jak bardzo jest tutaj urozmaicony teren, który tak jak na przykład w miejscowości Amalka, gdzie znajduje się wyciąg narciarski, na zimowe korzystanie z uroków regionu.
Dodatkowego uroku tak atrakcyjnie krajobrazowo położonej gminie nadają jeziora. Jest ich na terenie gminy ponad 40, największe to jezioro Mausz, Gowidlińskie oraz Węgorzyno. Wody zajmują prawie 10% powierzchni gminy. Jeżeli dodamy, iż prawie 37% obszaru zajmują lasy (4 800 ha) to będziemy mieli pełen obraz uroku tej słabo zaludnionej – ok. 36 mieszkańców na km2 przy średniej w powiecie ponad 90 – gminy.
Niewątpliwą atrakcją są wybudowane w 2004 roku ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna pn. „Brzegiem jeziora Węgorzyno” oraz „Rynna Sulęczyńska”. Trasy te z kilkunastoma przestankami dają znakomitą okazję, by odpoczywając na ustawionyc tu ławkach podziwiać przepiękne krajobrazy sulęczyńskiej ziemi. Zaś dla lubiących aktywne spędzić czas zostały oznakowane trasy Nordic Walking tj. pierwsza – dookoła Sulęczyna ok. 5,6 km, druga – przez Ostrowite ok. 11,4 km i trzecia – przez Bukową Górę ok. 9,5 km rozpoczynające się przy ośrodku Leśny Dwór. Obszary chronione, tak jak wspomniane wcześniej Mechowiska Sulęczyńskie, to również „Dolina Słupi” oraz „Jeziora Chośnickie”, które pozwalają delektować się wspaniałą przyrodą Gminy Sulęczyno.