Gmina Sulęczyno wraz z Gminą Sierakowice przystąpiły do wprowadzenia wspólnego systemu monitoringu wywozu ścieków ze zbiorników bezodpływowych — szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
W tym celu każdy z mieszkańców Gminy posiadający zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków wyposażony zostanie w Kartę wywozu ścieków, posiadającą na odwrocie indywidualny numer zbiornika bezodpływowego/ przydomowej oczyszczalni w postaci kodu kreskowego QR oraz adresu nieruchomości. Po zeskanowaniu kodu otrzymacie Państwo dostęp do aktualnego wykazu przedsiębiorców posiadających zezwolenie Wójta Gminy Sulęczyno na świadczenie usług wywozu ścieków na terenie Gminy Sulęczyno. Znajdą tam Państwo również numery telefonów do firm świadczących wywóz ścieków.
WYWÓZ ŚCIEKÓW Z SZAMB I PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW TYLKO Z KARTĄ WYWOZU ŚCIEKÓW
- Firma odbierająca ścieki przy pomocy specjalnej aplikacji będzie miała obowiązek zeskanować kod z KARTY WYWOZU ŚCIEKÓW i podać ilość odebranych ścieków.
- Informacje odnośnie wykonanego wywozu ścieków, w tym dane odnośnie daty i czasu wykonania usługi, ilość odebranych ścieków w m3 lub osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków i lokalizacji zbiornika/przydomowej oczyszczalni ścieków (dane GPS) zostaną zdalnie przesłane do Urzędu Gminy Sulęczyno.
- Karty są wykonane z plastiku i będą posiadały specjalne otwory umożliwiające zamontowanie karty w pobliżu zbiornika na ścieki/przydomowej oczyszczalni. Firma odbierająca ścieki będzie mogła wykonać odbiór ścieków pod nieobecność właściciela posesji — za jego zgodą.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza nowe przepisy odnoszące się do kontroli przestrzegania przepisów związanych z właściwym postępowaniem z nieczystościami ciekłymi. Zgodnie z art. 6 ust. 5a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt ma obowiązek kontroli:
- posiadania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków,
- dowodów uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
W związku z powyższym Gmina Sulęczyno w najbliższym czasie rozpocznie kontrolę posiadania podpisanych umów na wywóz nieczystości ciekłych wraz z dowodami opłat za wykonaną usługę. Kontrola polegać będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości celem przedłożenia zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczenie opłat za tę usługę. Firma odbierająca ścieki ma obowiązek wystawić zlecającemu potwierdzenie odebrania nieczystości które właściciel winien przechowywać przez okres 2 lat. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba.
Wnikliwej analizie poddane będą dane dotyczące ilości oddanych ścieków wynikające z potwierdzenia wywozu bądź dowodu zapłaty w porównaniu z danymi zawartymi na karcie wywozów ścieków a także ilością zużytej wody oraz ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że właściciele nieruchomości zobowiązani są zapewnić utrzymanie czystości i porządku w gminie poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nie uzasadniona wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Przypominamy że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sulęczyno "zakazuje się samodzielnego opróżniania zbiorników bezodpływowych przez właścicieli nieruchomości."
Ścieki bytowo-gospodarcze są obciążone znacznymi ilościami detergentów (proszki i kapsułki do prania, płyny do mycia naczyń, tabletki przenikając do wód gruntowych zanieczyszczają środowisko. do zmywarki itp). Dlatego ścieki nie mogą być wywożone samodzielnie na pola, bo
Uszczelnienie systemu wywozów ścieków z szamba lub osadnika przydomowej oczyszczalni przyczyni się do zaniechania nikczemnemu procederowi odprowadzenia ścieków bytowo- gospodarczych do gleby!