31 marca 2025 roku ruszy nabór wniosków w nowej odsłonie programu „Czyste powietrze”
Co nowego w programie:
- Nowa odsłona programu skierowana jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą minimum 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych.
- Obowiązek potwierdzenia standardu energetycznego budynku przed rozpoczęciem przedsięwzięcia – audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny, natomiast po zakończeniu inwestycji należy przedłożyć świadectwo charakterystyki energetycznej.
- Warunki najwyższego dofinansowania uzależnione od kryterium dochodowego i standardu energetycznego budynku.
- Maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych.
- Rola Operatora który będzie bezpłatnie wspierał Beneficjenta od podjęcia decyzji o dofinansowaniu przez realizację przedsięwzięcia aż do jego zakończenia i rozliczenia. Prefinansowanie w nowej odsłonie programu możliwe jest tylko przez Operatora i w najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania.
- Dofinansowanie w najwyższym progu tylko dla budynku w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi powyżej 140 kWh/(m2*rok)
- Na jeden budynek mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie.
- Dotacja jest wypłacana w całości lub maksymalnie w trzech częściach. Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach mieszkalnych na które do dnia 31.12.2020 roku wydano pozwolenie na budowę.
- Przedsięwzięcie może być realizowane wyłącznie w istniejącym budynku mieszkalnym- czyli oddanym do użytkowania na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy.
- Nie ma możliwości dofinansowania kotłów gazowych ze względu na obowiązujące regulacje prawne.
PROGI DOCHODOWE
-podstawowy poziom – do 40% dofinansowania, próg dochodu: 135 000 zł/rok
-podwyższony poziom – do 70% dofinansowania, próg dochodu:
*2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
*3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym
*roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
-najwyższy poziom – do 100% dofinansowania, próg dochodu:
*1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
*1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub otrzymywanie zasiłków (stały, okresowy, rodzinny, specjalny opiekuńczy)
*roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania w budynku powyżej 140 kWh/m2/rok. Warto przypomnieć , że podatek od towarów i usług (VAT) nie jest kosztem kwalifikowanym, zatem jego koszt będzie ponosił zawsze Beneficjent. Nabór wniosków trwa do 31.12.2030 r.
Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie programu Czyste powietrze?
Dla osób które nie zdążyły złożyć swoich wniosków o dotację lub ponieśli już część lub całość kosztów inwestycji przewidziano okres przejściowy od uruchomienia nowego naboru, czyli od 31.03.2025 r., przez cztery miesiące można uzyskać dotację na koszty kwalifikowane poniesione od 28.05.2024 r. przy czym wnioski te muszą być zgodne z nowym programem.
Na pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl. O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Gminy w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.
Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny programu Czyste Powietrze działa w godzinach 7.30 do 15.30 w poniedziałek, wtorek tel. (58) 68-56-395, adres: ul. Kaszubska 26,83-320 Sulęczyno.