Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła nowe przepisy odnoszące się do kontroli przestrzegania przepisów związanych z właściwym postępowaniem z nieczystościami ciekłymi. Zgodnie z art. 6 ust. 5a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt ma obowiązek kontroli:
- posiadania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków,
- dowodów uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
W związku z powyższym Gmina Sulęczyno rozpoczęła kontrolę posiadania umów na wywóz nieczystości ciekłych wraz z dowodami opłat za wykonaną usługę. Stosownie do art. 6 ust. 1 u.u.c.p.g. właściciele nieruchomości , którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Firma odbierająca ścieki ma obowiązek wystawić zlecającemu potwierdzenie odebrania nieczystości które właściciel winien przechowywać przez okres 2 lat. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba. Zwracam się więc z prośbą do osób, które do tej pory nie dostarczyły umowy ani rachunków zapłaty o przekazanie ich w postaci skanu na adres marlena.hinc@suleczyno.pl bądź osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Sulęczyno, pokój nr 3.
Przypominamy że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sulęczyno "zakazuje się samodzielnego opróżniania zbiorników bezodpływowych przez właścicieli nieruchomości." Właściciele nieruchomości obowiązani są do opróżniania i wywozu nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości systematycznie, nie dopuszczając do przelewania się nieczystości ciekłych na powierzchnię terenu z częstotliwością :
1) nie rzadziej niż 2 razy do roku w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy,
2) nie rzadziej niż raz na rok w przypadku nieruchomości na których usytuowane są domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wyposażone w zbiornik bezodpływowy,
3) z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być zgodna z częstotliwością wskazaną w instrukcji eksploatacji w/w instalacji, a w przypadku braku instrukcji nie rzadziej niż raz na 2 lata.