W dniach od 14 do 20 lipca w Sulęczynie odbywał się XVII Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy. Festiwal Akordeonowy rozpoczął się w niedzielę 14 lipca w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Cuarteo Re! Tango z argentyńskim wokalistą Caio Rodriguezem z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod dyrekcją Łukasza Pereckiego. Koncert inauguracyjny połączony był z premiera płyty „Milonga” zespołu Cuarteto Re!Tango.
Fotorelacja: KONCERT INAUGURACYJNY
Drugi koncert w ramach festiwalu odbył się w środę 17 lipca w nowopowstałym Hotelu „Leśny Dwór” Państwa Iwony i Bogdana Górskich. Publiczność, która wypełniała po brzegi salę hotelu gromkimi brawami oklaskiwała melodie śpiewane głębokim, pełnym ekspresji głosem Doroty Lulki, która występowała przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka na akordeonie i Macieja Sadowskiego na kontrabasie. Koncert ten połączony był z premiera płyty „Piaf po polsku 2”.
Fotorelacja : KONCERT W LEŚNYM DWORZE
W czwartek 18 lipca przed Restauracją „Maraska” w Sulęczynie odbył się trzeci koncert w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Publiczność zgromadzona przed restauracją miała okazję wysłuchania utworów o tematyce żydowskiej, bałkańskiej i słowiańskiej z elementami jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej w wykonaniu grupy KLEZMORET. Grupa wystąpiła w składzie Mikołaj Kostka – skrzypce, Maciej Sadowski – kontrabas, Patryk Zakrzewski – instrumenty, Paweł A. Nowak – akordeon, z gościnnym udziałem Patrycji Michalskiej.
Fotorelacja: KONCERT W MARASCE
W piątkowy wieczór 19 lipca na trzech ekranach ustawionych w salach oraz na zewnątrz „Karczmy na Stromej w Sulęczynie odbył się maraton filmowy. Widzowie mogli obejrzeć film „poklatkowy” pt. „Przygody Remusa” w reżyserii Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia z elementami rzeźby Ireny Brzeskiej a także film „Tango”.
Fotorelacja: MARATON FILMOWY W KARCZMIE NA STROMEJ
W sobotni wieczór 20 lipca w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbył się plenerowy koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert rozpoczął, wszystkich przywitał, a także zaprezentował program koncertu i przedstawił sponsorów Tomasz Olszewski po czym głos zabrał Bernard Grucza Wójt Gminy Sulęczyno który wszystkich przywitał i podziękował za przybycie tak licznej publiczności.
Część artystyczną rozpoczął zespół Dikanda, który zabrał licznie zgromadzoną publiczność w podróż po różnych stronach świata. Zabrzmiały rytmy cygańskie, bałkańskie, afrykańskie i polskie. Znanemu szczecińskiemu zespołowi towarzyszył Marko Kukobat – mistrz akordeonu z Serbii. Następnie wystąpił artysta z Argentyny, po raz pierwszy w Polsce - Rodolfo Mederos z zespołem, który nazywany jest żyjącą legendą tanga. Na zakończenie wystąpił Czesław Mozil z zespołem Czesław Śpiewa, którzy zabrali słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezji i dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów.
Podczas koncertu plenerowego można było obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka, zakupić płyty występujących artystów i rękodzieło kaszubskie, skosztować wyrobów Koła Gospodyń Wiejskich z Węsior czy napić się piwa z bytowskiego browaru.
Fotorelacja: KONCERT FINAŁOWY
Głównym organizatorem festiwalu był Paweł A. Nowak ACCo MUSIC. Organizatorami festiwalu byli także Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie, Powiat Kartuski, Fundacja „Aby chciało się chcieć” a także Parafia pw. Św. Trójcy w Sulęczynie. Patronat honorowy nad festiwalem objął Wojewoda Pomorski i Ambasada Republiki Argentyny w Polsce. Sponsorem głównym festiwalu była Grupa Energa a sponsorem strategicznym Firma BAT.
Festiwal wsparli także następujący sponsorzy: Kapeo Polska, Rodbud, Hotel Leśny Dwór w Sulęczynie, Przedsiębiorstwo Budowlane Górski, Elbudrem, Nadleśnictwo Lipusz, Bank Spółdzielczy w Sierakowicach, Axel, Kancelaria Adwokacka Kopoczyński, Restauracja Maraska, Scandpol, Stacja Paliw Moya w Sulęczynie, Trans-Jan Jan Sominka, Gdańskie Centrum Kongresowe, Elhad Daniel Hapka, Karczma na Stromej. Sponsorem domeny i serwera strony festiwalu jest SuperPapier Michał Kapusta.
Patronami medialnymi festiwalu byli: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Expresskaszubski.pl, Kurier Kaszubski i Kurier Bytowski zaś partnerami medialnym byli Radio Kaszebe, Radio Plus i Kartuzy.info.