Ptasia grypa to wysoce zjadliwa grypa ptaków, która jest chorobą wirusową. Dotarła również do nas, a chorują na nią przede wszystkim ptaki. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.
Aby ochronić swoje hodowle – nawet te najmniejsze – warto stosować się do pewnych zasad, które zostały stworzone przez specjalistów.
Na naszym terenie, wprowadza się następujące nakazy i zakazy:
- zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.
- zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi.
- nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa.
- zakazuje się korzystania ze zbiorników wodnych, znajdujących się na wolnym powietrzu, w celach związanych z hodowlą drobiu.
- zakazuje się pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo.
- zakazuje się wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych.
- zakazuje się utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu.
- nakazuje się zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków.
- nakazuje się stasować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie.
- nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób.
- nakazuje się posiadaczom drobiu zgłaszanie miejsc jego utrzymywania powiatowemu lekarzowi weterynarii.